Jaki kabel mam kupić?

2024-02-14
Jaki kabel mam kupić?

Świat kabli nie jest przyjazny dla niewtajemniczonych, to fakt, a i dla fanów elektroniki bywa zaskakujący. Producenci kabli umieszczają na opakowaniach różne informacje na ich temat według własnego uznania, trudno jest czasem porównać podobny produkt różnych producentów na podstawie danych na opakowaniu.

Twórcy standardów przesyłu danych tak bardzo starają się pokazać, jak kolejna wersja danego standardu jest lepsza od poprzedniej, że dziś, na początku 2024 roku, od próby dojścia ładu, co to jest np. USB 3.1, może się zakręcić w głowie. Mimo to podejmujemy tutaj próbę uporządkowania skomplikowanych kablowych kwestii.

Żeby znaleźć odpowiedni kabel, na podstawie zadania, jakie ma wykonywać, trzeba określić jego niezbędne cechy:

  1. Kształt złącza i rodzaj zakończenia kabla (wtyk czy port)
  2. Standard transferu danych
  3. Moc ładowania

Wtyczka czy port?

Końcówki kabli, podobnie jak intymne części ciała człowieka, dla ułatwienia poprzez to skojarzenie właśnie, nazywamy męskimi i żeńskimi. Stąd w opisach kabli można znaleźć oznaczenia, że kabel jest:
M/M — ma dwie końcówki męskie, zwane tez wtyczkami, wtykami, albo nie do końca poprawnie „złączem męskim”
Ż/Ż lub z angielska F/F — ma dwie końcówki żeńskie, zwane portami lub gniazdami,
M/Ż — ma jedną końcówkę męską (wtyczkę) i jedną żeńską (port), oznaczane też skrótem M/F od angielskich słów male i female.

Byłoby cudownie, gdyby producenci wszelakich urządzeń elektronicznych stosowali wspólną nomenklaturę, choćby taką fizjologiczną właśnie, ponieważ terminy wtyk/wtyczka i port/gniazdo są najdokładniejsze i powodują najmniej nieporozumień.
Termin złącze zazwyczaj fachowo odnosi się do kompletu (wtyczka plus pasujący port), a o końcówce zwykle mówimy wtedy, kiedy znaczenie ma materiał czy rodzaj wykonania, a nie męskość czy żeńskość.

Zdecydowana większość sytuacji, kiedy zmuszeni jesteśmy kupić kabel, wynika z konieczności podłączenia do laptopa myszki, monitora lub drukarki, albo do ładowania urządzeń i do takich celów potrzebujemy kabla M/M - z dwoma wtyczkami. Większość kabli sprzedawanych użytkownikom komputerów, laptopów i telefonów jest typu M/M.


Jeśli twój cel jest inny, powiedz to sprzedawcy głośno i wyraźnie!

Kable M/Ż zazwyczaj pełnią funkcję przedłużacza, przejściówki lub adaptera — umożliwiają rozwiązanie problemu, kiedy wtyczka kabla, który mamy, nie pasuje do urządzenia, do którego chcemy ją wpiąć.

Kable Ż/Ż to zwykle przewody połączeniowe do modułów elektronicznych.

Żeby wybrać kabel odpowiedni dla siebie, w pierwszej kolejności musimy określić, z ilu stron ma być on zakończony wtyczką lub portem i takich informacji szukać w opisie produktu.

Kształt złącza a standard przesyłu danych


Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat rynek udało się zdobyć kilku typom złącz. Każde złącze ma dwie cechy:

  1. Kształt złącza (wtyczki i portu)
  2. Standard przesyłu (szybkość przesyłu danych, moc ładowania, dostosowanie technologii przesyłu do rodzaju przesyłanych danych)


Punkt 1. jest NIEZALEŻNY od punktu 2. Kształt wtyczki czy portu nie idzie w parze ze standardem przesyłu danych, jaki dany kabel obsługuje. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na obie rzeczy.

Podana w Watach moc ładowania urządzenia mówi o tym, ile prądu urządzenie zje podczas ładowania, ale i przede wszystkim o tym, jak szybko ładowanie nastąpi. Na nic będzie specjalnie kupiona mocniejsza ładowarka, jeżeli połączymy ją z urządzeniem kablem, który nie będzie spełniał wymagań urządzeń. Kupując kabel do ładowania sprawdź ze specyfikacją swojego urządzenia i ładowarki, ile W powinien udźwignąć.

Producenci w kwestii szybkości transferu danych też nie ułatwiają nam życia, ponieważ szczególnie w przypadku USB nazwy kształtów złącz są podobne do nazw standardów - wszystkie zawierają cząstkę "USB".

USB-C, USB4 czy USB-C PD?

USB-C jest nazwą KSZTAŁTU ZŁĄCZA — nazwą tego, co widać, jak patrzymy na wtyczkę lub port. Ta nazwa NIE mówi nic i szybkości przesyły danych czy mocy ładowania.

USB4 jest nazwą standardu przesyłu danych — ten termin określa, z jaka prędkością maksymalnie mogą być przesyłane dane przez wybrany kabel.

PD, czyli Power Delivery, jest standardem ładowania urządzeń, jego moc podawana jest w Watach i jest istotna, kiedy chcemy, aby kabel umożliwiał ładowanie laptopa czy innych urządzeń z taką mocą, jaką zapewnia ładowarka.

Zobaczcie to na przykładzie kabla Unitek C14110GY-2M.

W informacji o tym kablu USB-C możemy przeczytać, że pozwala na ładowanie z mocą 240W i przesyłanie danych przez interfejs USB 2.0. W praktyce oznacza to, że kabel zapewni maksymalną prędkość ładowania, jaką możemy uzyskać z ładowarki o mocy 240W lub mniejszej, zgodnej jej możliwościami (dziś — stan na początek roku 2024 do żadnego komputera z oferty Apple nie potrzeba aż tyle Wat), oraz, ze szybkość i jakość transferu danych będzie odpowiadała standardowi transferu danych USB2, czyli 480 Mbps. O tym, jak się połapać w nazewnictwie złącz i standardów przesyłu danych USB więcej piszemy tutaj.

Fraza USB-C widoczna w nazwie kabla odnosi się do kształtu złącza i oznacza, po przyjrzeniu się zdjęciu widzimy, że jest to kabel M/M zakończony po obu stronach męskim wtykiem o kształcie USB-C, który pasuje do portów USB-C i można go wpiąć do każdego portu o kształcie USB-C. Można, jest to fizycznie możliwe, ale kiedy akurat ten kabel dobrze się sprawdzi?

  • Co się stanie, gdy wepniemy ten kabel w ładowarkę o mocy 5W?

Urządzenie będzie ładowane z mocą 5W. Zakup tego kabla do ładowarki o mocy 5W jest nieopłacalny, nic poza tym.

  • Co się stanie, gdy podłączymy ten kabel do portu USB-C Thunderbolt 4 naszego najnowszego MacBooka Pro?

Dane będą przesyłane z godnie ze standardem USB2, jaki zapewnia kabel, nie wykorzystamy możliwości, jakie zapewnia standard Thunderbolt 4 w MacBooku.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje port o kształcie USB-C i standardzie Thunderbolt 4, musimy kupić kabel, który zapewnia zgodność z tym standardem.

Jeżeli jednocześnie zależy nam na ładowaniu o mocy większej niż 100W, wtedy ten kabel będzie więcej niż wystarczający.

Jeżeli natomiast chcemy sobie kupić jakiś kabel do ładowania telefonu, głośniczka na bluetooth i lampki nocnej, wtedy najlepiej jest przeczytać, ile Wat zapewnia ładowarka, która zakurzona tkwi w naszym gniazdku i kupić dowolny kabel, byleby kształt wtyków się zgadzał, a ilość Wat w opisie kabla nie była mniejsza, niż zapewnia ładowarka. Przepłacać na pewno nie ma sensu.

W naszej ofercie znajdziecie duży wybór różnych kabli zarówno przeznaczonych do ładowania, jak i do przesyły danych zgodnie z różnymi standardami, w tym najnowszym stosowanym w komputerach Apple - Thunderbolt 4. Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszej oferty. Mamy nadzieję, że teraz łatwiej będzie wam dokonywać trafnych wyborów.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 138 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
MacBook oryginalnie zapakowany, z polskiej dystrybucji. Bardzo dobry kontakt ze sprzedawcą.
2024-09-09
Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Transakcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Przemiła i wychodząca naprzeciw obsługa sklepu.
pixelpixel