Monitor do wszystkiego?
Monitor to zwykle zakup na lata. Występująca regularnie konieczność wymiany komputera na szybszy czy odświeżenia urządzeń peryferyjnych często powoduje odkładanie zakupu monitora na bliżej nieokreśloną przyszłość. Pamiętasz, kiedy ostatnio samoistnie popsuł ci się monitor? Ja też nie…
Z tego powodu zakup monitora warto naprawdę dobrze przemyśleć, żeby nie znaleźć się w wąskiej grupie użytkowników, której monitor zdoła zestarzeć się niczym kupiony z oszczędności kilka lat temu najtańszy komputer i na którym dziś już nie da rady upchać najnowszej wersji systemu operacyjnego i wszystkich potrzebnych aplikacji.
Zamiast zastanawiać się, czy istnieje monitor, który obiektywnie i neutralnie odpowiada wszystkim wymaganiom, jakie można wobec niego mieć — bo wiadomo, że nie :) — lepiej jest wziąć kartkę papieru i określić swoje własne, prywatne, osobiste „wszystko”, które twój monitor ma umieć. Jednocześnie nie jest sztuką kupić po prostu najdroższy monitor na rynku. Na to jednak nie każdy może sobie pozwolić. Biorąc powyższe pod uwagę, aby wyjść wam naprzeciw, przygotowałyśmy ściągawkę. Poniżej znajdziecie kilka pytań pomocniczych oraz rekomendacje profesjonalnych monitorów renomowanej marki Eizo z oferty naszego sklepu.
1. Czy zamierzasz zajmować się grafiką — obróbką zdjęć lub designem?
Jeśli tak, potrzebujesz doskonałej reprodukcji kolorów, odwzorowania głębokiej czerni, bezproblemowej kalibracji i oprogramowania do zarządzania kolorem na najwyższym poziomie.
Takie wymagania spełni monitor Eizo ColorEdge CG2420. Seria CG została zaprojektowana, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających fotografów, grafików i projektantów.
Ma on wbudowany poręczny wysuwany kalibrator, który korzysta z najnowszego oprogramowania Eizo do zarządzania kolorem — ColorNavigator 7. Jest to profesjonalne narzędzie, które zapewnia wierne odtwarzanie kolorów, tak ważne w pracy w branżach kreatywnych. Monitor ColorEdge CG2420 odtwarza 99% przestrzeni kolorów Adobe RGB. Eizo szczyci się, że zupełna stabilizacja kolorów zajmuje tylko trzy minuty, co ułatwia pracę przy zmianach źródła. Kontrast 1:1500 dba o wyświetlanie głębokiej czerni i ciemnych barw. Maksymalna jasność to 400 cd/m².
Do monitora ColorEdge CG2420 dołączony jest kaptur osłaniający ekran przed światłem, który montuje się błyskawicznie na magnes. Zakres regulacji wysokości wynosi 155 mm, nachylenia — od 5 do 35 stopni, a obrót jest możliwy aż w zakresie 344 stopni. Mamy do dyspozycji wejście sygnału DisplayPort, HDMI i DVI-D 24 pin i USB-B 3.0. Ma też wbudowany trzyportowy hub USB-A 3.0.
W tym momencie możesz mieć ochotę spytać, czy ten monitor ma jakieś wady. Tu wracamy do kartki, na której masz wypisać swoje wymagania. Ten monitor ma 24,1”, rozdzielczość 1920 x 1200 pikseli (16:10), rozmiar piksela 0,270 x 0,270 mm. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz 4K, nie pozostaje nic innego, jak znaleźć gdzieś na świecie inny monitor o takich samych parametrach, jak ColorEdge CG2420, oraz o rozdzielczości 3840 x 2160 px lub 4096 x 2160 px i porównać ceny. Jeżeli nie zajmujesz się tylko grafiką, warto rozważyć ColorEdge CG2420 jako para dla innego monitora biurowego o większej rozdzielczości.
2. Czy zamierzasz używać monitora do edycji wideo?
Jeśli tak, tutaj rozdzielczość będzie miała kluczowe znaczenie. Nie sprawdzi się monitor o rozdzielczości mniejszej niż 4K. Jednocześnie złą decyzją byłaby rezygnacja z profesjonalnego oprogramowania do zarządzania kolorem.
Godnym polecenia monitorem jest Eizo ColorEdge CS2740.
Jest to monitor 27-calowy o rozdzielczości 4K Ultra HD, 3840 x 2160 px i maksymalnej jasności 350 cd/m². Rozmiar piksela wynosi 0,155 x 0,155 mm, a kontrast jest standardowy 1000:1. Są to parametry nieco niższe, niż w wyżej opisanym modelu z serii CG, ale monitor ColorEdge CS2740 także korzysta z oprogramowania do zarządzania kolorem i kalibracji ColorNavigator 7 i także odwzorowuje 99% przestrzeni barw Adobe RGB.
Poza portami DisplayPort, HDMI, USB-A 2.0 i USB-B 3.0 mamy w tym modelu uniwersalny port USB-C do przysyłania danych oraz ładowania urządzeń z mocą 60 W. Jest też wbudowany dwuportowy hub USB-A 3.0.
Regulacja wysokości, obrotu i pochylenia są takie same, jak w modelu CG2420, a dedykowany magnetyczny kaptur można dokupić.
Dla obu powyższych modeli producent daje gwarancję na zero martwych pikseli przez sześć miesięcy od daty zakupu.
Monitor Eizo ColorEdge CS2740 jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz korzystać z profesjonalnego programowania do zarządzania barwami, jakie oferuje Eizo, a jednocześnie ważniejsza jest dla ciebie rozdzielczość 4K niż wbudowany kalibrator i wysoki kontrast.
3. Czy uprawiasz niegraficzną pracę biurową?
Zaliczam tutaj przygotowywanie wrzutek na Facebooka w Canvie. Jeżeli na ekranie oglądasz przede wszystkim literki, cyferki, tabelki, arkusze kalkulacyjne, programy do edycji tekstu, strony internetowe i formularze, spokojnie możesz pozostać przy przeciętnych możliwościach graficznych, a wybrać monitor uprzyjemniający pracę biurową. Mam tu na myśli podłączanie wielu urządzeń razem z jednoczesnym unikaniem plątaniny kabli na biurku, korzystanie z kilku monitorów jednocześnie do jednego komputera, lub odwrotnie - używanie jednego monitora do wielu komputerów, częste pokazywanie zawartości ekranu kolegom, praca w sieci, dbanie o zdrowie swoich oczu, odcinka szyjnego kręgosłupa i o kolorystykę w biurze.
Tutaj sprawdzi się monitor z serii EV — EIZO FlexScan EV2785.
Ten monitor charakteryzuje automatyczna regulacja jasności oraz funkcja jej precyzyjnego ręcznego ustawiania do wartości poniżej jednego Kandela. Jest też ograniczona emisja niebieskiego światła. Monitor może pracować w trzech trybach:
- Tryb papierowy, który chroni wzrok podczas długiego czytania,
- Tryb filmowy do odtwarzania materiałów wideo,
- Tryb sRGB - do obrazów.
Otwarte aplikacje są wykrywane automatycznie i tryby przełączają się adekwatnie do treści wyświetlanej na ekranie.
Jest to monitor o przekątnej 27”, rozdzielczości 4K, kontraście 1300:1 i maksymalnej jasności 350 cd/m².
Monitor charakteryzuje się też wysoką stabilnością koloru i praktycznie niewidocznym migotaniem obrazu podczas regulowania jasności. Jest też wyposażony w oprogramowanie do pracy wieloekranowej, które synchronizuje wszystkie monitory podłączone do jednego komputera - ustawienie zmienione na jednym monitorze przenosi na pozostałe. Jest też możliwe centralne zarządzenie wieloma monitorami w sieci. Tryb Picture by Picture pozwala na jednoczesne wyświetlanie obrazu z dwóch komputerów.
Obudowa monitora zawiera szereg udogodnień typowo biurowych.
Regulacja wysokości ma zakres 177,9 mm w trybie poziomym, nachylenia — od 5 do 35 stopni, a zakres obrotu — 344 stopni.
W przeciwieństwie do monitorów graficznych z serii CG, monitory EV maja wbudowane głośniki, i to z przodu obudowy, żeby dźwięk docierał do osoby znajdującej się na wprost ekranu.
Monitor FlexScan EV2785 ma dwa porty HDMI, DisplayPort oraz uniwersalny port USB-C z zasilaniem 60W do ładowania urządzeń. Jest też wejście słuchawkowe oraz dwa porty USB-A 3.0.
W zestawie są 4 śruby VESA do montażu w tym systemie, a osobno można dokupić stelaż PCSK-03 na komputer typu thin.
Modele dostępne są z dwóch kolorach - białym i czarnym, co pomaga dopasować go do wystroju biura.
4. Czy nadal nie wiesz, który monitor wybrać?
Albo wiesz, ale przeszkadza ci cena. Poniżej kilka podpowiedzi, które ułatwią ci podjęcie decyzji.
Jeśli otworzysz dowolną porównywarkę towarów i wrzucisz do niej kilka różnych monitorów, a następnie przyjrzysz się dokładnie, możesz zauważyć, że większość monitorów w cenie poniżej 2500zł (stan na wrzesień 2023) zazwyczaj:
- wyposażone są w matrycę VA bez opcji odwzorowania barw na poziomie matryc IPS
- nie mają regulowanej podstawy ani opcji pivot
- nie mają biurowych udogodnień takich jak hub USB, port USB-C do ładowania urządzeń
- mają nie więcej niż dwa porty wejściowe
- nie mają zaawansowanych funkcji ochrony wzroku, automatycznej regulacji jasności, przynajmniej nie w takim zakresie, jak wyżej opisane monitory Eizo
- nie mają możliwości jednoczesnego wyświetlania obraz z dwóch komputerów
Większość z tych cech nie dotyczy bezpośrednio jakości ekranu, ale ma znaczący wpływ na komfort pracy. O ile regulację wysokości można ogarnąć podstawką z kilku książek, o tyle o ochronę oczu czy kompatybilność z innymi urządzeniami już tak łatwo sami nie zadbamy. Głośniki w monitorze nie będą nam potrzebne, jeśli podłączamy go do laptopa czy Maca Mini, natomiast brak portu USB-PD jest nie do nadrobienia domowym sposobem.
Mamy szczerą nadzieję, że teraz wasza lista wymagań wobec waszego przyszłego monitora jest już kompletna i będzie wam łatwiej podjąć właściwą decyzję.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą monitorów Eizo dostępnych w naszym sklepie.